HRABKO: Šefčovič by mohol byť rešpektovaný a nadstranícky prezident
PREHRAŤ

HRABKO: Šefčovič by mohol byť rešpektovaný a nadstranícky prezident

Robert Fico dlhodobo neskrýval svoju ambíciu po skončení politickej kariéry pôsobiť na ústavnom súde. Ak by uspel, nebola by to pre neho dehonestácia, povedal v TABLET.TV politológ J. Hrabina.

Bratislava 13. januára (Teraz.sk) – Hoci podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič avizuje možnosť kandidatúry za politickú stranu Smer-SD, v prípade úspechu má potenciál byť rešpektovaným a nadstraníckym prezidentom. V diskusii na TABLET.TV sa na tom zhodol publicista Juraj Hrabko a politológ Jozef Hrabina.

„Ak pán Šefčovič príjme kandidatúru, má veľkú šancu dostať sa do druhého kola volieb,“poznamenal Hrabko s tým, že potom už by veľa záviselo od toho, kto by bol Šefčovičovým súperom.

„Viem si predstaviť pána Šefčoviča ako prezidenta a dokonca si myslím, že by mohol byť prezidentom toho typu ako Michal Kováč. Čím chcem povedať že by sa vôbec nemusel cítiť byť viazaný na stranu Smer. Vieme, že aj pána Kováča podporilo HZDS a stal sa naozaj nestranným prezidentom,“ povedal Hrabko. Dodal, že podľa jeho informácií má Šefčovič ponuku od Smeru-SD už dlhšie, od času, kedy bolo už takmer isté, že kandidatúru na prezidenta neprijme Miroslav Lajčák.

Podľa Hrabinu je mimoriadne dôležitou agendou prezidenta zahraničná politika, v ktorej má Šefčovič veľké skúsenosti. „Čo sa týka Maroša Šefčoviča, má veľký potenciál v tom, že naozaj ho rešpektujú všetky strany politického spektra. Zatiaľ, uvidíme, ako to bude pokračovať. Ale oproti ostatným kandidátom má výhodu, že je naozaj vo vysokej funkcii v zahraničí,“poznamenal Hrabina. 

Dodal, že práve zahraničná politika bola slabou stránkou aktuálneho prezidenta Andreja Kisku. „Myslím si, že ak by ohlásil kandidatúru Andrej Kiska,výrazne by to zvýšilo šance Štefana Harabina a konzervatívnych kandidátov. Na tom viete postaviť takú silnú antikampaň, že by to pre konzervatívneho voliča mohlo byť zaujímavé,“ poznamenal Hrabina.

Viac čítajte tu.

Stiahnite si našu aplikáciu a sledujte TASR.TV vo svojom tablete alebo telefóne

TASR TV Android Android TASR TV iOS iPhone/iPad