HRABKO: Matovič sa politicky pripravuje na najhorší scenár koronakrízy
PREHRAŤ

HRABKO: Matovič sa politicky pripravuje na najhorší scenár koronakrízy

Ak Slovensku hrozí rovnaký vývoj ako v Českej republike, tak sú aj dnešné opatrenia príliš slabé a nárast počtu nakazených zrejme iba spomalia, odhadol v TASR TV Juraj Hrabko.

Bratislava 17. októbra (Teraz.sk) – Premiér Igor Matovič (OĽaNO) má k dispozícii omnoho relevantnejšie informácie o vývoji druhej vlny koronavírusovej nákazy ako verejnosť a jeho politické signály podľa publicistu Juraja Hrabka naznačujú, že sa obáva mimoriadne negatívneho vývoja. „Som presvedčený o tom, že premiér, na základe tých informácií, ktoré my nemáme k dispozícii, sa snaží ľudí pripraviť na to najhoršie. Pretože už hľadá vinníkov. Z hľadiska politického tým vinníkom bude Richard Sulík,“ odhadol 14. októbra v diskusii na TASR TV Hrabko.

„Napriek tomu, že je vyhlásený núdzový stav, za všetky opatrenia má vraj zodpovednosť hlavný hygienik Ján Mikas. Nemôže za ne vláda, ani krízový štáb, ani Pandemická komisia, nikto za nič nemôže, iba hlavný hygienik,“ dodal Hrabko. Zároveň upozornil, že v skutočnosti vecnú aj politickú zodpovednosť za vývoj vždy nesie vláda, ktorú v očiach voličov zosobňuje jej predseda.

Zdôraznil, že ak je podľa krivky rastu Slovensko skutočne iba dva týždne pred Českou republikou, sú aj dnešné opatrenia príliš slabé. „Tieto opatrenia sú poloopatreniami, ak naozaj hrozí to, čo hrozí v Českej republike. Môžu nárast trochu stlmiť, ale rozhodne ho nezastavia,“ povedal Hrabko na margo nových opatrení na zníženie mobility obyvateľstva, ktoré na Slovensku platia od 15. októbra.

Preto by sme podľa neho mali už dnes prijímať tie isté opatrenia ako Česi, vrátane výstavby poľnej nemocnice a úplného zatvorenia škôl, s výnimkou prvého stupňa základných škôl. „Tam (v Čechách, pozn. Teraz.sk) sú už opatrenia také prísne, že ak im to nevyjde, naozaj im už neostane nič iné, len zamknúť celú krajinu. A oni sa na to aj pripravujú. Vojaci stavajú poľné nemocnice, lebo lôžka nebudú stačiť. U nás žiadne také prípravy nevidieť,“ poznamenal Hrabko, podľa ktorého je dnes kľúčovou úlohou ochrániť zdravotnícke kapacity štátu.

Viac čítajte tu.