HRABKO: Žilinka môže byť pod zvýšenou kontrolou parlamentu a vlády
PREHRAŤ

HRABKO: Žilinka môže byť pod zvýšenou kontrolou parlamentu a vlády

Nikto nepochybuje o tom, že by bolo najlepšie, keby deti do škôl chodili. Druhá otázka je, či tie dva týždne do Vianoc stoja za to, povedal v TASR.TV Juraj Hrabko.

Bratislava 5. decembra (Teraz.sk) - Výber prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku na pozíciu generálneho prokurátora bol vzhľadom na jeho skúsenosti dobrou voľbou, podľa publicistu Juraja Hrabka je však možné, že bude v porovnaní so svojimi predchodcami pod väčšou kontrolou parlamentu a vlády. „Ak bude schválený pozmeňujúci návrh pána poslanca Alojza Baránika, tak sa generálny prokurátor dostane pod kontrolu parlamentu a vlády, respektíve člena vlády. Ktorého, to už nie je špecifikované,“ pripomenul Hrabko v diskusii na TASR TV pozmeňujúci návrh poslanca SaS k plánovaným ústavným zmenám.

O ústavných zmenách, vrátane pozmeňujúceho návrhu poslanca Baránika, bude parlament hlasovať na budúci týždeň.

O tom, že sa novým generálnym prokurátorom má stať Maroš Žilinka, rozhodli poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovej (3.12.) verejnej voľbe. Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že zvoleného kandidáta do funkcie vymenuje.

„Kandidát bol priechodný, svoju úlohu zohrali aj rokovania vládnej koalície,“ komentoval Hrabko vysokú podporu, ktorú Žilinka získal. Za Žilinku hlasovali poslanci OĽaNO, Sme rodina, deviati poslanci SaS a poslanci opozície. Za Tomáša Honza hlasovali štyria poslanci SaS a všetci jedenásti zástupcovia hnutia Za ľudí.

„Nepodarilo sa teda zvoliť kandidáta s podporou celej vládnej koalície a to si musí koalícia vyriešiť vo svojom vnútri. Ale je rozhodne dobre, že sa kandidáta na generálneho prokurátora podarilo zvoliť. Získal napokon aj výraznú podporu opozície a bol zvolený hneď v prvom kole,“ povedal Hrabko.