HRABKO: Do škôl treba čo najskôr, ale nie za každú cenu
PREHRAŤ

HRABKO: Do škôl treba čo najskôr, ale nie za každú cenu

Meniť na poslednú chvíľu parametre sčítania obyvateľov, ktoré sa má začať už 15. februára, nestojí za to, povedal v diskusii na TASR.TV Juraj Hrabko.

Bratislava 4. februára (Teraz.sk) – Aj keď vrchol aktuálnej vlny epidémie ochorenia COVID-19 na Slovensku zrejme prebehol niekedy začiatkom januára, podľa publicistu Juraja Hrabka je ešte príliš skoro na uvoľňovanie opatrení na zníženie mobility a otváranie škôl. „Samozrejme, každý normálny človek si želá, aby sa žiaci a študenti čím skôr vrátili do škôl. Takže áno, do škôl čo najskôr, ale nie za akúkoľvek cenu. Ak nám britská mutácia spomaľuje pokles čísiel, tak stále platí, že najúčinnejším spôsobom boja proti vírusu je obmedzenie mobility ľudí a otvorenie škôl mobilitu zvyšuje,“ povedal Hrabko v diskusii na TASR TV.

Skeptický je aj k možnosti uplatniť model, ktorý v decembri minulého roka navrhoval primátor Kežmarku Ján Ferenčák, podľa ktorého by v daný deň bola fyzicky v triede prítomná len časť žiakov a ostatní by študovali dištančne. „To si musí vyhodnotiť každá škola, či by takéto niečo zvládli. Bude množstvo miest, kde to nebude realizovateľné. Ak to ministerstvo školstva a následne samospráva povolí, môže sa to vyskúšať, ale aj tento spôsob, samozrejme, zvyšuje mobilitu,“ upozornil Hrabko.

Dodal, že v priebehu januára sa čísla začali pomaly hýbať smerom nadol, do toho však prišli informácie o možnom masívnom šírení nákazlivejšej, britskej mutácie vírusu. „Prišlo celoslovenské testovanie, ktoré automaticky znamená zvýšenie mobility ľudí, aj zhromažďovania sa,“ pripomenul Hrabko s tým, že prísny lockdown platí na Slovensku vlastne len od začiatku januára.

Ďalšie zvyšovanie mobility ľudí v čase, keď sa pokles čísiel pozitívne testovaných zabrzdil a nemáme k dispozícii relevantné údaje o vplyve novej mutácie vírusu na priebeh epidémie, považuje za riskantné. „Na uvoľňovanie opatrení vôbec nie je vhodná chvíľa, najmä kvôli britskej mutácii vírusu,“ zdôraznil.

Aj Hrabko však predpokladá, že sa časom krivka počtu pozitívne testovaných vráti k trvalejšiemu poklesu. Vládny COVID automat, na základe ktorého má Slovensko postupne prejsť na systém regionálnych opatrení, je podľa neho možné doladiť tak, aby vyhovoval aktuálnej situácii.

Viac čítajte