HRABKO: Z dlhodobého hľadiska by demisia I. Matoviča nevyriešila nič
PREHRAŤ

HRABKO: Z dlhodobého hľadiska by demisia I. Matoviča nevyriešila nič

Kabinet Igora Matoviča nepotrebuje žiadať parlament o dôveru, lebo ju už má. Naopak, na jeho odvolanie by sa muselo nájsť viac ako 75 hlasov, upozornil J. Hrabko.

Bratislava 18. marca (Teraz.sk) – Za predpokladu, že najväčší, viac ako päťdesiatčlenný parlamentný klub OĽaNO-NOVA-Kresťanská únia-Zmena zdola bude stáť za premiérom Igorom Matovičom, by jeho prípadná demisia podľa publicistu Juraja Hrabka nič podstatného neriešila. „Vo funkcii premiéra je Igor Matovič možno politický omyl, ale tak rozhodli voliči a treba to rešpektovať,“ povedal Hrabko v diskusii na TASR TV.

Aj keď sa dobrovoľný odchod premiéra z funkcie ako možný scenár vylúčiť nedá, Hrabko považuje za reálne aj iné možnosti. „Keby premiér teraz odišiel, tak odchádza s hanbou,“ upozornil publicista.

„Aj keby z vlády odišla strana SaS aj Za ľudí, so sedemdesiatimi poslancami sa stále môže dať vládnuť menšinovo. Rozhodne to Igor Matovič môže vyskúšať,“ tvrdí Hrabko.

Kabinet Igora Matoviča podľa Hrabka nepotrebuje žiadať parlament o vyjadrenie dôvery, tú už má. Naopak, na prípadné vyslovenie nedôvery vláde sa musí nazbierať aspoň 76 poslancov. „A to sú dve odlišné veci,“ upozornil Hrabko.

Premiér podľa neho nemusí z vlády vytláčať nikoho a môže nechať na koaličných partneroch, či sa rozhodnú prevziať zodpovednosť za to, že kabinet sami opustia. „Teraz sa hrá o ďalšieho Čierneho Petra. Ak si premiér Matovič nedokázal urobiť vo vláde poriadok doteraz, nevidím relevantný dôvod na to, prečo by mal teraz vytláčať SaS z vlády on,“ povedal Hrabko.

Viac čítajte tu.