Španielsky kráľ Juan Carlos sa vzdáva trónu v prospech syna Felipeho
PREHRAŤ

Španielsky kráľ Juan Carlos sa vzdáva trónu v prospech syna Felipeho

V ostatných rokoch sužovali 76-ročného kráľa zdravotné problémy. Juan Carlos nastúpil na trón len dva dni po smrti diktátora Francisca Franca.

Madrid 2. júna (TASR) - Španielsky kráľ Juan Carlos pripravuje abdikáciu a odovzdanie trónu svojmu synovi, korunnému princovi Felipemu. Oznámil to dnes španielsky premiér Mariano Rajoy.

"Jeho výsosť kráľ Juan Carlos mi práve oznámil svoju vôľu vzdať sa trónu. Som presvedčený, že je najvhodnejšia chvíľa na zmenu," uviedol Rajoy podľa agentúry Reuters.

Premiér bez ďalšieho vysvetlenia povedal, že kráľ odstupuje z osobných dôvodov.

V ostatných rokoch sužovali 76-ročného kráľa zdravotné problémy. Juan Carlos nastúpil na trón len dva dni po smrti diktátora Francisca Franca.

Obľúbenosť kráľa, ktorý dohliadal na prechod Španielska od diktatúry k demokracii, v ostatných rokoch klesala pre viaceré škandály kráľovskej rodiny vrátane korupčnej aféry jeho zaťa Iňakiho Urdangarina, ako aj zranenia samotného kráľa na utajenej poľovačke v Afrike počas náročného obdobia finančnej krízy v tejto juhoeurópskej krajine.


Španielsky parlament bude musieť pripraviť zákon o abdikácii kráľa

Španielsky parlament bude musieť schváliť osobitný zákon upravujúci abdikáciu kráľa, pretože španielska ústava síce na podobný zákon - umožňujúci odstúpenie monarchu z trónu - odkazuje, avšak konkrétnu legislatívu doteraz parlament neprijal.


"Dúfam, že bude môcť parlament vymenovať korunného princa za nového kráľa čo najskôr," uviedol Rajoy, ktorý označil odstupujúceho kráľa Juana Carlosa za neúnavného obhajcu španielskych záujmov.

Štyridsaťšesťročný Felipe, ktorý sa v ostatných rokoch čoraz častejšie zúčastňoval na oficiálnych podujatiach kráľovskej rodiny, sa ujme trónu ako kráľ Filip VI.

Následník španielskeho trónu nebol zapletený do korupčnej aféry svojej sestry a jej manžela Iňakiho, ktorý výrazne poškodila renomé kráľovskej rodiny.

Ohlásenie abdikácie kráľa Juana Carlosa nebolo neočakávané, pretože španielske médiá dlhodobo prinášali prieskumy o schvaľovaní takéhoto kroku verejnosťou. V januárovom prieskume inštitútu Sigma Dos schvaľovalo odstúpenie kráľa 62 percent oslovených, čo bol oproti prieskumu z roku predtým nárast o takmer 20 percent.

Z prieskumov ďalej vyplynulo, že Felipe sa teší väčšej obľube než jeho otec a pre značnú časť oslovených predstavuje nádej na obnovenie prestíže kráľovského úradu.

Felipe sa v roku 2004 oženil s rozvedenou novinárkou Leticiou Ortizovou, s ktorou majú dve dcéry.


Barroso a viacerí štátnici ocenili prínos španielskeho kráľa pre demokraciu

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes v reakcii na oznámenie španielskeho kráľa Juana Carlosa, že sa chystá abdikovať a odovzdať trón svojmu synovi, korunnému princovi Felipemu, uviedol, že španielsky monarcha bol strojcom a obrancom španielskej demokracie.

"Strojca a obranca demokracie, kráľ Juan Carlos I. zásadným spôsobom počas 39 rokov svojho panovania ochraňoval európsky projekt a modernosť Španielska," uviedol Barroso v správe pre médiá. A dodal, že bez historického prínosu odchádzajúceho kráľa by nebolo možné pochopiť dnešné Španielsko.

Šéf exekutívy EÚ zdôraznil, že kráľ Juan Carlos predstavuje hodnoty, ktorým treba vyjadriť obdiv a je vhodným príkladom pre všetkých Európanov.

Barroso zároveň vyjadril presvedčenie, že budúci kráľ Filip VI. bude pristupovať s vysokým citom pre zodpovednosť voči súčasným potrebám Španielska, pričom jeho výchova, odborná príprava a osobnosť mu umožnia pokračovať v práci svojho predchodcu.

Odchádzajúceho kráľa pozdravili aj viacerí vplyvní európski štátnici. Francúzsky prezident Francois Hollande hovoril s kráľom Juanom Carlosom telefonicky a povedal, že kráľ je strojcom politického prechodu od Francovej diktatúry k demokracii. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v správe pre médiá odkázala, že si veľmi váži úlohu, ktorú Juan Carlos zohral pri prechode k demokracii. Odstupujúci premiér Belgicka Elio Di Rupo sa monarchovi poďakoval aj za blízke dvojstranné vzťahy medzi Belgickom a Španielskom.