I. ŠRAMKO: Dobré  časy nevyužívame dostatočne na konsolidáciu rozpočtu
PREHRAŤ

I. ŠRAMKO: Dobré časy nevyužívame dostatočne na konsolidáciu rozpočtu

Slovensko by malo v roku 2018 po prvý raz hospodáriť s deficitom nižším ako 1% z hrubého domáceho produktu. Základné rámce rozpočtu hodnotil predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko.

Bratislava 11. októbra 2017 (TABLET.TV) – Pokles dlhu aj deficitu je pozitívom z hľadiska návrhu rozpočtu na budúci rok. Vláda však dostatočne nevyužíva dobré ekonomické časy na konsolidáciu verejných financií.

„Je dôležité, že pokles dlhu aj deficitu ďalej pokračuje. Je načrtnutá trajektória, kedy by sme sa mali dostať k vyrovnanému rozpočtu,“ skonštatoval Šramko. Za negatívne však považuje to, že sa posúva rok, keď plánovala vláda dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

„Považujem to za negatívum, a to najmä v tom kontexte, že žijeme dobré časy, ekonomika má dobrú výkonnosť, veľmi dobrý ekonomický rast, máme zvyšujúce sa príjmy. Avšak z hľadiska prístupu sa nevyužívajú predovšetkým na konsolidáciu verejných financií, ale využívajú sa na iné ciele. To je ten fakt, ktorý odďaľuje dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu, čo by mal byť cieľ tejto vlády,“ podotkol Šramko s tým, že dobré ekonomické časy by sa dali využiť na rýchlejšiu konsolidáciu.

„Vychádzam zo zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý stanovil maximálne limity pre vývoj dlhu. Ten sa stále nachádza v prvom sankčnom pásme, pre nás pri hodnoteniach je preto kľúčový tento zákon. Prioritou vlády by malo byť, aby sme sa dostali z funkčných pásiem,“ uviedol Šramko.

Za pozitívne však považuje plán vlády o rok skôr dosiahnuť zníženie dlhu mimo sankčných pásiem. „Podľa návrhu z minulého roku by to malo byť v roku 2020, ale ak sa splnia ciele tohto rozpočtu, tak by to už mohlo byť v roku 2019, čo je pozitívum. O rok neskôr síce bude vyrovnaný rozpočet, ale o rok skôr by sme sa mohli dostať zo sankčných pásiem podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti,“ priblížil Šramko.

Podľa neho je dôležité znižovanie dlhu najmä preto, aby bola vláda pripravená aj na horšie časy, ktoré môžu prísť. „Tie určite prídu, pretože ekonomický cyklus je neúprosný a nedá sa očakávať, že stále bude takýto vysoký ekonomický rast, nielen kvôli našim, ale hlavne kvôli externým problémom,“ očakáva Šramko.

Dlh by mal klesnúť k 40 % HDP. „To je nielen podľa našich analýz, ale aj podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj tá udržateľná a bezpečná hranica, ktorá dokáže aj v časoch ekonomickej krízy vytvoriť pre vládu priestor, aby dokázala pomôcť ekonomike a aby dosah nebol taký dramatický,“ dodal Šramko.