SULÍK: Verejné financie sa konsolidovať musia, ale nie zvyšovaním daní
PREHRAŤ

SULÍK: Verejné financie sa konsolidovať musia, ale nie zvyšovaním daní

SaS je ochotná podporiť zmenu ústavy, ktorá by umožňovala referendum o skrátení volebného obdobia, ale nie narýchlo a chaoticky, povedal v TASR TV R. Sulík.

Bratislava 14. júla (Teraz.sk) – Deficit štátneho rozpočtu, vrátane štrukturálneho deficitu, dosiahol v časoch pandémie koronavírusu obrovské rozmery a nevyhnutnosťou budú masívne kroky smerom ku konsolidácii verejných financií. Napriek tomu bude SaS vetovať akékoľvek zvyšovanie daní, vrátane návrhov na zvyšovanie DPH. V diskusii na TASR TV to povedal predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

„Máme veľmi jasne stanovené, čo sú naše červené línie. Sú to povinné kvóty na migrantov a vyššie dane,“ odpovedal Sulík na otázku, aké limity má ambícia SaS pôsobiť vo vláde Eduarda Hegera až do konca riadneho volebného obdobia.

Podľa Sulíka je chybou považovať zvyšovanie daní automaticky za konsolidáciu verejných financií. Naopak, niekedy sa podľa neho dá dosiahnuť vyšší výnos aj pri znížení sadzby dane. „Nebudeme súhlasiť napríklad ani s vyššou DPH. Rozpočet treba konsolidovať, tak, holt, vláda bude šetriť,“ vyhlásil Sulík.

Zároveň upozornil, že posledné navýšenie štátneho rozpočtu automaticky neznamená, že sa všetky peniaze reálne minú. „Vláda tie peniaze zďaleka neminula a ja dúfam, že ani neminie, je tam veľa rôznych rezerv,“ povedal.

Viac čítajte tu.