OSUSKÝ: Rusko podporuje územné spory v štátoch, ktoré chcú ísť do NATO
PREHRAŤ

OSUSKÝ: Rusko podporuje územné spory v štátoch, ktoré chcú ísť do NATO

Členovia NATO by sa mali zamyslieť nad tým, či je pravidlo o vstupe nových štátov len v prípade, že nemajú žiadne územné spory absolútne, tvrdí poslanec SaS P. Osuský.

Bratislava 23. februára (Teraz.sk) – Rusko systematicky podporuje vznik teritoriálnych sporov v štátoch, ktoré by potenciálne mohli mať záujem o vstup do NATO. V diskusii na TASR TV to povedal poslanec SaS Peter Osuský.

„Civilizované združenia, ako je napríklad NATO, majú pravidlá. NATO má dodnes pravidlo, že nemôže do svojich radov prijať krajinu, ktorá má spochybnené teritoriálne územie,“ konštatoval Osuský.

Ak má teda Gruzínsko teritoriálny spor ohľadom Južného Osetska, Moldavsko v prípade Transdnesterska či Ukrajina v regiónoch Donecka a Luhanska, je možnosť budúceho vstupu týchto štátov do NATO automaticky spochybnená. „Takéto územia produkuje Putin v Transdenstersku, Osetsku aj Abcházsku. To je jeho metóda,“ tvrdí Osuský.

Zároveň dodáva, že by sa samotní členovia NATO mali zamyslieť nad tým, či je pravidlo o vstupe nových štátov len v prípade, že nemajú žiadne územné spory absolútne, alebo je ho možné v konkrétnom prípade prelomiť.

Viac čítajte tu.