ZÁZNAM: Žilinka: Pri zaradení prokurátorov ÚŠP na útvary GP som splnil zákonnú povinnosť
PREHRAŤ

ZÁZNAM: Žilinka: Pri zaradení prokurátorov ÚŠP na útvary GP som splnil zákonnú povinnosť

Pozrite si záznam.

Bratislava 27. marca (TASR) - Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka deklaroval, že si pri zaradení prokurátorov zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na jednotlivé útvary Generálnej prokuratúry (GP) SR splnil svoju zákonnú povinnosť. Na stredajšej tlačovej konferencii zdôraznil, že sa dbalo striktne na odbornosť prokurátorov či potreby organizačných zložiek GP. Ubezpečil, že úlohy prokuratúry SR sú zabezpečené aj po zrušení ÚŠP.
        Žilinka odmietol tvrdenia niektorých politikov, ktorí spôsob zaradenia kritizovali. Ani jeden prokurátor podľa jeho slov nerobí na GP SR podradnú robotu. "Je to obyčajná urážka prokurátorov a dehonestácia postavenia prokurátora GP SR," podotkol. Mrzí ho dehonestácia úlohy novozriadeného útvaru väzenstva GP. Tento útvar podľa jeho slov plní zákonnom vymedzené úlohy, jednou z nich je napríklad dozor miesta, kde je obmedzená osobná sloboda osôb.
        Úloha novozriadeného oddelenia závažnej trestnej činnosti GP SR je podľa Žilinku prioritne riadiaca, kontrolná, metodická a usmerňovacia vo vzťahu k podriadeným prokuratúram. V prvopočiatočnej fáze však budú prokurátori tohto oddelenia vykonávať aj prvostupňovú agendu, aby odbremenili krajské prokuratúry. "Je to podobné, ak nie rovnaké oddelenie, ako je na štátnom zastupiteľstve v ČR," povedal. Na oddelení je osem prokurátorov.
        ÚŠP zanikol od 20. marca. Prokurátori ÚŠP boli zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR. Prípady, kde bola podaná obžaloba na ŠTS alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania majú byť rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou nedávno schválenej zmeny trestných kódexov.