Prezident AmCham GALGÓCI: Slováci sa vždy vedeli zjednotiť, keď mali jasný cieľ
PREHRAŤ

Prezident AmCham GALGÓCI: Slováci sa vždy vedeli zjednotiť, keď mali jasný cieľ

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET bol prezident Americkej obchodnej komory na Slovensku Gabriel Galgóci.

Slovensko bolo v minulosti jednotné v otázke vstupu do Európskej únie, do Severoatlantických štruktúr, či prijatia eura, tvrdí G. Galgóci a dodáva: „Toto je to, čo nám dnes absentuje v súvislosti s Fondom obnovy EÚ. Akým spôsobom sa chce Slovensko ďalej profilovať?  Chceme riešiť len veci, ktoré tu máme alebo sa chceme posunúť do vyššej ligy?“ pýta sa prezident AmCham.

Za veľký problém v súčasnej situácii vo svete považuje AmCham nezamestnanosť, hoci mnohé spoločnosti prežili prvú vlnu pandémie vďaka tomu, že vlády začali relatívne rýchlo poskytovať balíčky pomoci firmám aj ľuďom, ktorí sa dostali do hmotnej núdze.

Voľby v každej krajine vždy prinášajú istú mieru neistoty pre finančné trhy aj biznis ako taký, myslí si Galgóci a dodáva: „Volebné programy prezidentských kandidátov v USA prinášajú diametrálne odlišnosti. Súčasný prezident Donald Trump vidí ísť Ameriku iným smerom, ako ju vidí jeho protikandidát Joe Biden.“

Spoločnosti, ktoré AmCham zastupuje, vnímajú neistotu na trhoch spôsobenú pandémiou aj recesiou, ktorá po nej nastala. „Našťastie sa nestalo to, čo všetci predpokladali a spotreba domácností dramaticky neklesla. Indikátory z USA aj EÚ hovoria o tom, že ekonomiky sa začínajú reštartovať, uvidíme však, ako to bude po druhej vlne,“ myslí si Galgóci. 

 

Pozrite si rozhovor Pavla Demeša s Gabrielom Galgócim, dozviete sa viac nielen o Americkej obchodnej komore, ale aj o situácii v USA a spolupráci medzi Slovenskom a USA v časoch pandémie.