LEIKERT:Deň študentstva je jediný medzinárodný sviatok, ktorý má korene v Čechách a na Slovensku
PREHRAŤ

LEIKERT:Deň študentstva je jediný medzinárodný sviatok, ktorý má korene v Čechách a na Slovensku

Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom a historikom Jozefom Leikertom o histórii Medzinárodného dňa študentstva.

Sedemnásty november sa na Slovensku pripomína ako štátny sviatok – Deň boja za slobodu a demokraciu - v súvislosti s udalosťami v roku 1989. Tento deň je však aj Medzinárodným dňom študentstva a málokto si dnes už uvedomuje, že jeho korene siahajú do dejín Československa ako jediného medzinárodného sviatku.

O 80-ročnej histórii tohto sviatku debatuje Pavol Demeš v TASR TV s profesorom Jozefom Leikertom.

Jozef Leikert sa začal téme Medzinárodného dňa študentstva venovať na sklonku 80. rokov, keď sa začal stretávať s priamymi účastníkmi udalostí z novembra 1939, ktorých nacistický režim poslal do koncentračných táborov. V noci zo 16. na 17. novembra 1939 fašistický režim v Čechách hromadne pozatýkal vysokoškolských študentov ako dôsledok študentského hnutia a udalostí z 28. októbra 1939. V ten deň fašisti postrelili študenta Jana Opletala, ktorý o niekoľko dní na to svojim zraneniam podľahol.

Študenti, ktorých sa fašistom nepodarilo zatknúť, emigrovali do zahraničia a v roku 1941 sa im s podporou medzinárodného spoločenstva podarilo vyhlásiť 17. november za medzinárodný sviatok venovaný študentom.

Pozrite si reláciu SVET s Pavlom Demešom a historikom Jozefom Leikertom o histórii Medzinárodného dňa študentstva